10 rzeczy, które musisz zobaczyć na Bali

Written by martoszka

Bali jest miejscem magicznym, które z wielu powodów zostanie w mojej pamięci na długo. Poniżej znajdziecie listę miejsc, których nie możecie pominąć będąc na Bali!

Ostatni wyjazd był inny niż wszystkie. Pierwszy raz pojechaliśmy na wyjazd w pełni zorganizowany. Przez nadmiar pracy „poszliśmy na łatwiznę”, jednak po czasie, na pewno długo nie popełnimy tego samego błędu. Za bardzo kocham niezależność w podróżowaniu. Z każdego wyjazdu staram się wyciągnąć jak najwięcej i zobaczyć wszystko co się da – jadąc z „grupą” nie zawsze to się da.

Kilka razy odłączyliśmy się od grupy i zobaczyliśmy inne miejsca, wiele rzeczy mieliśmy w „wycieczce”.
Wiele osób pytało mnie o koszt takiego wyjazdu. Tutaj niewiele organizowaliśmy sami, więc to kwestia jakie hotele wybierzecie i ile rzeczy chcecie zobaczyć. Przy wyjeździe zorganizowanym jak nasz, trzeba się liczyć z kosztem ok 1400€/os., jednak to samo moglibyście zobaczyć za polowe tej ceny, śpiąć w podobnej klasie hoteli (mogłabym zaryzykować, że nawet w lepszych lokalizacjach). Wszystko zalezy od tego jakie macie doświadczenie w szukaniu noclegów, ale to już temat na osobny post!

Lokalną walutą są rupie indonezyjskie (IDR), 100k Rupi to ok 26 zł.

Poznajcie miejsca, które trzeba zobaczyć będąc na Bali!

https://www.instagram.com/p/BprHpv5hklO/

TEGALLALANG tarasy ryżowe – są położone w centralnej części Bali w okolicach Ubud. Najlepiej pojechać tam jak najwcześniej, aby ominąć tłumy. Nie warto zostać jedynie na „górze”, polecam przejść się alejkami, aby zobaczyć pola i znaleźć idealne miejsce na zdjęcie.

Koszt: 5k IDR

https://www.instagram.com/p/BpeLujsll8E/

Bali swing – obowiązkowe miejsce każdej „Instagirl”.
Huśtawek na Bali jest naprawdę wiele, zwykle są one przy drodze w miejscach z pięknym widokiem. Oprócz huśtawki w okolicy jest również jajo/gniazdo i kilka innych scenerii na zdjęcia. Nawet jeśli podróżujecie w pojedynkę, nie ma co się martwić o zdjęcia – obsługa jest świetnie przeszkolona i łapią piękne kadry 😉

Koszt: około 100-150k IDR

https://www.instagram.com/p/BpjYIOBhv33/

Wodospady (czym bardziej ukryte tym ciekawsze).
Największe wrażenie zrobiły na mnie wodospady na Filipinach, jednak te na Bali mogą próbować im dorównać. Najbardziej popularne znajdziecie w przewodnikach, jednak tam musicie być pewni tłumów…
Zapytacie kierowcy, na pewno pokieruje Was do innych, może dopiero odkrytych. Nie spotkcie tam tłumów i jest to świetna okazja na bliski kontakt z naturą.

Koszt: ok. 20-150k IDR

Świątynia Uluwatu
Uluwatu znaczy „coś boskiego na końcu ziemi”. Świątynia jest położona na 70m klifie, cudownie wygląda o zachodzie słońca. Fale rozbijające się o klif, dodatkowo szum morza – całość jest nie do opisania. W świątyni mieszkają małpy, nie warto lekceważyć wskazówek lokalsów – małpy są naprawdę złośliwe. Warto ściągać okulary przeciwsłoneczne i mocno trzymać aparat, w innym przypadku małpa może Ci go zabrać.
O 18:00 w świątyni rozpoczyna się taniec ognia. My nie wzięliśmy w nim udziału.

Koszt: 40k IDR

Monkey Forest
Rezerwat małp znajdujący się w centrum Ubud. Znajdziecie ich tam ponad 600! Warto zostawić sobie na niego więcej czasu, teren na którym się znajduje jest naprawdę obszerny. Małpy tutaj są łagodne i chętnie robią sobie zdjęcia z turystami. Warto być jednak ostrożnym, mieć zapiętą torbę, aby nie kusić małp. Od tego roku w rezerwacie nie można dokarmiać małp, w środku nie kupimy dla nich jedzenia. W okolicy świątyni obsługa systematycznie je karmi, warto na to popatrzeć (zwykle około 14:00).

Koszt: 50k IDR

https://www.instagram.com/p/Bp_0mtUBSUp/

Dreamland beach
Jedna z najpiękniejszych plaż, jaką w życiu widziałam – biały piasek, lazurowa woda. Idealne miejsce, aby odpocząć i się poopalać. Również spotkacie tu wielu surferów. Leżaki tutaj są płatne i cena obejmuje za cały dzień, warto przyjechać tutaj rano i zostać do wieczora, aby nie przepłacić. W okolicy znajduje się dużo restauracji i wiele straganów, gdzie my zaopatrzyliśmy się w ostatnie pamiątki.

Protip: Nie warto na tą plaże jechać uberem, lepiej wybrać taksówkę. Uber dowozi do „transportu na plaże”, gdzie za odcinek kilkuset metrów trzeba zapłacić ok. 20k IDR za osobę.

Koszt: 150k IDR / 2 leżaki na cały dzień.

Centrum Jogi
Niezależnie gdzie się zatrzymacie znajdziecie zajęcia prowadzone przez lokalnych joginów. Mają one zupełnie inny wymiar i czuć podczas nich dobrą energię. Polecam zacząć od lekcji w Ubud, warto zapytać w hotelu, w którym się zatrzymacie o zajęcia jogi. Warto wybrać te o świcie (wiem, jak trudno jest wstać na wakacjach o 6:00), ale naprawdę warto.

Centrum masażu   
Masaże na Bali pozwalają się w pełni odprężyć i zregenerować. Można z nich korzystać codziennie, bo kosztują kilkanaście złotych. Nie warto korzystać z hotelowych masaży (chyba, że zależy wam również na klimatycznym miejscu) – jednak tutaj musicie liczyć się z wyższymi cenami.
W centrum miast oraz  w „dzielnicach” hotelowych znajdziecie punkty masażu, charakteryzują je od frontu stanowiska do masażu stóp (koszt około 40-60k/30min). W dalszej części są pokoje do masażu ciała (masaż balijski około 80k/1h).

https://www.instagram.com/p/BrkCI13hoPX/

Omnia Bar
Wyjątkowe miejsce, którego nie możecie ominąć z kilku powodów.
Miejsce samo w sobie jest piękne, wysunięty bar w kształcie sześcianu otoczony basenami.
Widok na ocean i pyszne jedzenie (oraz drinki). Niestety ceny tutaj są „zachodnie” nie zjemy tu posiłku za kilka dolarów, jednak naprawdę warto wybrać się tam na cały dzień, chociażby dla klimatu.

Protip: Warto zrobić rezerwację, suma którą musicie zapłacić za leżaki jest do wykorzystania na barze. W innym przypadku zapłacicie za wstęp.
O zachodzie słońca, miejsce zamienia się w klub.

Koszt: około 400k IDR / osoba.

Bądź na bieżąco z moimi kolejnymi podróżami!