10 rzeczy, które musisz zobaczyć na Bali

Written by martoszka

Bali jest miejscem magicznym, które z wielu powodów zostanie w mojej pamięci na długo. Poniżej znajdziecie listę miejsc, których nie możecie pominąć będąc na Bali!

Ostatni wyjazd był inny niż wszystkie. Pierwszy raz pojechaliśmy na wyjazd w pełni zorganizowany. Przez nadmiar pracy „poszliśmy na łatwiznę”, jednak po czasie, na pewno długo nie popełnimy tego samego błędu. Za bardzo kocham niezależność w podróżowaniu. Z każdego wyjazdu staram się wyciągnąć jak najwięcej i zobaczyć wszystko co się da – jadąc z „grupą” nie zawsze to się da.

Kilka razy odłączyliśmy się od grupy i zobaczyliśmy inne miejsca, wiele rzeczy mieliśmy w „wycieczce”.
Wiele osób pytało mnie o koszt takiego wyjazdu. Tutaj niewiele organizowaliśmy sami, więc to kwestia jakie hotele wybierzecie i ile rzeczy chcecie zobaczyć. Przy wyjeździe zorganizowanym jak nasz, trzeba się liczyć z kosztem ok 1400€/os., jednak to samo moglibyście zobaczyć za polowe tej ceny, śpiąć w podobnej klasie hoteli (mogłabym zaryzykować, że nawet w lepszych lokalizacjach). Wszystko zalezy od tego jakie macie doświadczenie w szukaniu noclegów, ale to już temat na osobny post!

Lokalną walutą są rupie indonezyjskie (IDR), 100k Rupi to ok 26 zł.

Poznajcie miejsca, które trzeba zobaczyć będąc na Bali!

TEGALLALANG tarasy ryżowe – są położone w centralnej części Bali w okolicach Ubud. Najlepiej pojechać tam jak najwcześniej, aby ominąć tłumy. Nie warto zostać jedynie na „górze”, polecam przejść się alejkami, aby zobaczyć pola i znaleźć idealne miejsce na zdjęcie.

Koszt: 5k IDR

Bali swing – obowiązkowe miejsce każdej „Instagirl”.
Huśtawek na Bali jest naprawdę wiele, zwykle są one przy drodze w miejscach z pięknym widokiem. Oprócz huśtawki w okolicy jest również jajo/gniazdo i kilka innych scenerii na zdjęcia. Nawet jeśli podróżujecie w pojedynkę, nie ma co się martwić o zdjęcia – obsługa jest świetnie przeszkolona i łapią piękne kadry 😉

Koszt: około 100-150k IDR

Wodospady (czym bardziej ukryte tym ciekawsze).
Największe wrażenie zrobiły na mnie wodospady na Filipinach, jednak te na Bali mogą próbować im dorównać. Najbardziej popularne znajdziecie w przewodnikach, jednak tam musicie być pewni tłumów…
Zapytacie kierowcy, na pewno pokieruje Was do innych, może dopiero odkrytych. Nie spotkcie tam tłumów i jest to świetna okazja na bliski kontakt z naturą.

Koszt: ok. 20-150k IDR

Świątynia Uluwatu
Uluwatu znaczy „coś boskiego na końcu ziemi”. Świątynia jest położona na 70m klifie, cudownie wygląda o zachodzie słońca. Fale rozbijające się o klif, dodatkowo szum morza – całość jest nie do opisania. W świątyni mieszkają małpy, nie warto lekceważyć wskazówek lokalsów – małpy są naprawdę złośliwe. Warto ściągać okulary przeciwsłoneczne i mocno trzymać aparat, w innym przypadku małpa może Ci go zabrać.
O 18:00 w świątyni rozpoczyna się taniec ognia. My nie wzięliśmy w nim udziału.

Koszt: 40k IDR

Monkey Forest
Rezerwat małp znajdujący się w centrum Ubud. Znajdziecie ich tam ponad 600! Warto zostawić sobie na niego więcej czasu, teren na którym się znajduje jest naprawdę obszerny. Małpy tutaj są łagodne i chętnie robią sobie zdjęcia z turystami. Warto być jednak ostrożnym, mieć zapiętą torbę, aby nie kusić małp. Od tego roku w rezerwacie nie można dokarmiać małp, w środku nie kupimy dla nich jedzenia. W okolicy świątyni obsługa systematycznie je karmi, warto na to popatrzeć (zwykle około 14:00).

Koszt: 50k IDR

Dreamland beach
Jedna z najpiękniejszych plaż, jaką w życiu widziałam – biały piasek, lazurowa woda. Idealne miejsce, aby odpocząć i się poopalać. Również spotkacie tu wielu surferów. Leżaki tutaj są płatne i cena obejmuje za cały dzień, warto przyjechać tutaj rano i zostać do wieczora, aby nie przepłacić. W okolicy znajduje się dużo restauracji i wiele straganów, gdzie my zaopatrzyliśmy się w ostatnie pamiątki.

Protip: Nie warto na tą plaże jechać uberem, lepiej wybrać taksówkę. Uber dowozi do „transportu na plaże”, gdzie za odcinek kilkuset metrów trzeba zapłacić ok. 20k IDR za osobę.

Koszt: 150k IDR / 2 leżaki na cały dzień.

Centrum Jogi
Niezależnie gdzie się zatrzymacie znajdziecie zajęcia prowadzone przez lokalnych joginów. Mają one zupełnie inny wymiar i czuć podczas nich dobrą energię. Polecam zacząć od lekcji w Ubud, warto zapytać w hotelu, w którym się zatrzymacie o zajęcia jogi. Warto wybrać te o świcie (wiem, jak trudno jest wstać na wakacjach o 6:00), ale naprawdę warto.

Centrum masażu   
Masaże na Bali pozwalają się w pełni odprężyć i zregenerować. Można z nich korzystać codziennie, bo kosztują kilkanaście złotych. Nie warto korzystać z hotelowych masaży (chyba, że zależy wam również na klimatycznym miejscu) – jednak tutaj musicie liczyć się z wyższymi cenami.
W centrum miast oraz  w „dzielnicach” hotelowych znajdziecie punkty masażu, charakteryzują je od frontu stanowiska do masażu stóp (koszt około 40-60k/30min). W dalszej części są pokoje do masażu ciała (masaż balijski około 80k/1h).

Omnia Bar
Wyjątkowe miejsce, którego nie możecie ominąć z kilku powodów.
Miejsce samo w sobie jest piękne, wysunięty bar w kształcie sześcianu otoczony basenami.
Widok na ocean i pyszne jedzenie (oraz drinki). Niestety ceny tutaj są „zachodnie” nie zjemy tu posiłku za kilka dolarów, jednak naprawdę warto wybrać się tam na cały dzień, chociażby dla klimatu.

Protip: Warto zrobić rezerwację, suma którą musicie zapłacić za leżaki jest do wykorzystania na barze. W innym przypadku zapłacicie za wstęp.
O zachodzie słońca, miejsce zamienia się w klub.

Koszt: około 400k IDR / osoba.

Bądź na bieżąco z moimi kolejnymi podróżami!