Jak obrabiam zdjęcia na Instagram?

Written by martoszka

Jak obrabiam zdjęcia na Instagram?  Jest to pytanie, które najczęściej dostaje w wiadomości prywatnej na Instagramie, bądź w komentarzach. Znacznie łatwiej niż odpowiadać każdemu, jak to robię, będzie przygotowanie wpisu, gdzie opiszę jak przebiega ten proces i jak to się dzieje. Osobiście po prostu lubię ładne zdjęcia, jak coś jest przyjemne dla oka. Uważam, że moim zdjęciom jeszcze naprawdę dużo brakuje, ale staram się i mam wrażenie, że są coraz bardziej spójne. Pamiętajcie, że dobre zdjęcie to nie tylko filtry i obróbka. Ważne są też elementy takie, jak kadr czy naturalne światło. Poniżej znajdzie się instrukcja krok po kroku jak przerabiam zdjęcia.

Instagram

Samo zdjęcie

Jak obrabiam zdjęcia na Instagram?

Wszystkie , większość zdjęć, które możecie zobaczyć na moim Instagramie są zrobione iPhonem, pojedyńcze Nikonem D80. Zwróć uwagę, czy zdjęcie jest jednolite, czy nie ma prześwietleń. Ciężko je potem zniwelować. Uważam, że Instagram powstał do kwadratowych zdjęć. Sama robiąc zdjęcie z myślą o wrzuceniu go na swój profil robię je w proporcji 1:1, ale jakie zdjęcia będą na twoim koncie – to zależy tylko od Ciebie!

Potrzebne aplikacje

jak obrabiam zdjecia na instagram

Na swoim telefonie mam ich naprawdę dużo, ale najczęściej korzystam z tych dwóch – VSCO (free)  i AfterLight (0,99€).  Można w nich zrobić tak naprawdę wszystko. VSCO składa się z dwóch podkategorii, filtrów i „edycji”. 3/4 obróbki robię w tym programie. 1/4 to Afterlight, wydawałoby się, że obyłoby się bez tego, ale jest to jedna z niewielu aplikacji, która posiada warstwy „vintage”, podobny efekt można uzyskać w internetowej aplikacji Pixlr. Znajdziecie tam prześwietlenia rodem z analoga, jak i szumy, które nadają unikatowego klimatu zdjęciu.

Obróbka w VSCO

Jak obrabiam zdjęcia na Instagram?

Jest dwu etapowa, pierwszy to filtr. Najczęściej korzystam z HB1 i HB2, ale nie zawsze zależnie od tego, jakie kolory ma samo zdjęcie, tym razem użyłam F2. Często nastawienie filtru na 12.00, powoduje, że zdjecie wyglada mocno nienaturalnie. Ja zwykle filtr nastawiam miedzy 7,2, a 9.00 – zależnie od jakości zdjęcia. Mała wskazówka odemnie. Najlepiej wybrać sobie parę filtrów, które będą charakteryzowały Twój profil, dzięki temu twój content będzie spójny.

Jak obrabiam zdjęcia na Instagram?
Drugim etapem jest „edycja„. Składa się z dwóch zabiegów. Pierwszym jest rozjaśnienie zdjęcia – Exposure. Zależnie od warunków, w jakich wykonane jest zdjęcia. Tutaj dzięki naturalnemu świetłu, nie wiele trzeba było zmienić. Osobiście uważam, że nie każde zdjęcie musi być mocno rozjaśnione, aby były „ładne”. Następnym etapem jest wycięcie zdjęcia do proporcji 1:1. Ważne jest, aby zdjęcie wyciąć przed obróbka w Afterlight.

Obróbka w Afterlight

Jak obrabiam zdjęcia na Instagram?

Bardzo lubię tą aplikację, za jej warstwy. Można dzięki nim można dodać wyjątkowy klimat zdjęciu. Pamiętać, jednak trzeba, że efekt rozciąga sie całe zdjęcie, wiec najpierw warto wyciąć zdjecie, a później go nałożyć. Są ich dwie kategorie, dusty – nadaje efekty kurzu na zdjęciu. Drugi Light Leak- prześwietlenia. Skupię się dzisiaj na tym drugim. Filtrów jest ponad 30. Naprawdę, każdy znajdzie coś dla siebie. Ja najbardziej lubię 10,  który nadaje efekt prześwietlenia i lekkiego „zniszczenia”.

Efekt końcowy


Teraz już wiecie, Jak obrabiam zdjęcia na Instagram 🙂 Jeśli obserwujecie mnie, wiecie, że wszytskie zdjęcia edytuje mniej bądź bardziej. Zawsze bazuje na tych dwóch aplikacjach, bo dzięki nim mogę nadać zdjęciom taki klimat, jaki lubię. Dzisiaj, nie zajmuje mi to dużo czasu- swoje konto na Instagramie prowadzę od ponad 4 lat, a dzisiaj ostatnie zdjęcie jest z 12 lutego 2012.

Mam nadzieję, że post okazał się pomocny. Będzie również dla Was również inspiracja do znalezienia swojego indywidualnego stylu, który pozwoli wyróżnić twój profil. Jeśli macie dodatkowe pytania – dajcie znać w komentarzach. Macie swoje ulubione metody na obróbkę zdjęć?

Chcesz być ze mną na bieżąco? Chcesz poznawać przepisy zanim pojawia się na blogu? Przepis na tuna bowl, jest już na mojej grupie. A w najbliższym czasie pojawi się również tu- na blogu. Dodatkowo na grupie czeka na Ciebie codziennadawka  motywacji ? Dołącz od mojej grupy już dziś i ciesz się wszystkim jako pierwszy 🙂

dołącz do mojej grupy