Jak skutecznie planować ?

Written by martoszka

Chciałabym zacząć nowy cykl o tym, jak planować, aby „mieć czas na wszystko”. Jak skutecznie planować  ? – jest pierwszym postem. Nie wydawało mi się nigdy, że jestem mistrzem planowania. W ciągu ostatniego roku udało mi się to zmienić o 180 stopni. Co było tego przyczyną? W styczniu postawiłam sobie cele na ten rok i zrealizowałam je wszystkie! Do tego z tym semestrze chciałam robić duża, a tak naprawdę więcej, aby to się udało musiałam postawić na dobry plan. Jak to zrobiłam?

Image by Ovan via Attribution Engine. Licensed under CC0.

1.Planuj w kalendarzu

Ważne jest, aby mieć „coś”, ja osobiście polecam kalendarz, ale jeśli przejrzyście planuje Ci się w kalendarzu w telefonie, czy tablecie to też jest rozwiązanie. Mając zapisane możesz łatwo przypomnieć sobie o tym, co masz do zrobienia. ,Ważne jest, abyś nie zapominał o nim, warto mieć go przy sobie zawsze i wszędzie. Wpisuj wszystkie ważne spotkania, czy wydarzenia w momencie, kiedy o nich się dowiadujesz. Dzięki temu masz pewność, że napewno masz je zapisane.

Image by Cathryn Lavery via Attribution Engine. Licensed under CC0.

2. Planuje wcześniej do przodu

Jeśli masz zaplanować dzień, nie zostawiaj sobie tego na poranek tego dnia, bo wstaniesz za późno może okazać się, że nie zrobisz nawet połowy rzeczy, które powinieneś. Ja mam zasadę planowania dnia wieczorem poprzedzającego dnia, abym wiedziała o której powinnam wstać, aby udało mi się zrobić wszystko po swojej myśli. Dzięki temu w niektóre dni w poranki mogę pospać chwile dłużej, bo posiłki przygotowuje sobie wieczorem dnia wcześniej i nie muszę wstawać o świcie. Znajdź moment w ciągu tygodnia czy miesiąca, zależnie, jaki masz system pracy, wpisz obowiązki, o których już wiesz  i planuj każdy dzień po kolei.

jak skutecznie planować
Image by Helloquence via Attribution Engine. Licensed under CC0.

3.Określ swoje cele

Wypunktuj swoje obowiązki. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne i co musisz zrobić. Moim codziennym obowiązkiem jest uczelnia, przy swoich celach dopisuje przygotowanie posiłków na cały dzień – zależnie jak długo jestem poza domem. W tygodniu zaznaczam, że muszę 3 razy pojawić się na siłowni. Celem też jest również spacer z psem, ponieważ jak muszę zaplanować wszystko, aby mieć chwile również na to.

jak skutecznie planować

4.Ustal hierarchie celów

Jeśli już określiłeś, co jest dla Ciebie ważne, teraz pora zastanowić się co jest „najważniejsze”. Przy wypunktowanych celach, dopisz z lewej strony liczby, które pozwolą określić Ci hierarchie ważności, zastanów się też ile czasu zajmie Ci wykonanie każdej czynności. Przemyśl swój tydzień w jakie dni jesteś najbardziej wydajna, a później jakie pory dnia są u Ciebie najbardziej produktywne. W moim przypadku, na piątek zostawiam sobie najmniej wymagające rzeczy, ponieważ jestem już zmęczona całym tygodniem. Znam się na tyle, że jeśli zastawiam się, Jak skutecznie planować dzień, aby wszystko mi się udało dziele cele na długie i krótkie. Na wieczór zostawiam sobie takie, które mogę wykonać z domu i zajmują dużo czasu, wtedy najlepiej mi się skupić. Trening jeśli mogę zawsze jest pierwszą rzeczą w moim dniu, największą motywacje do ćwiczeń zawsze mam przed południem. Zastanów się jak Ty funkcjonujesz i do tego dopasuj swoje plany!

via GIPHY

5.Nie zmieniaj swoich planów

Po raz kolejny podchodzisz do planowania i się nie udaje. Zawsze szukasz wymówek ? Dalej zastanawiasz się, jak skutecznie planować ? Najczęstszym błędem jest po prostu zmiana planów.  Założyłeś sobie coś, zrób wszystko, aby to dotrzymać! Oczywiście dzieją się rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli. To też możesz sobie po części zaplanować, wiele rzeczy możemy przewidzieć, a te które nie zawsze możemy trzeba zostawić sobie na to lukę. Np. Korki, jeśli zaplanujesz sobie o 16 przejazd przez miasto w 10 min, może się uda, ale kolejne spotkanie powinieneś mieć za 30/40 min, pamiętaj lepiej poczekać niż się spóźnić. 10 minut na oddech i chwile dla siebie jeszcze nikomu nie zaszkodziło 😉

To wszystko to te 5 „trudnych” punktów, które pozwoliły mi „ogarnać swoje życie” i już nie zastanawiam się jak skutecznie planować, tylko to robie. Mam nadzieję, że te pięć kroków też Ciebie przybliży do porządku w życiu.  Macie jakieś swoje sposoby na łatwiejsze planowanie? Jak u Was to działa? Z chęcią poznam Wasze sposoby 🙂

via GIPHY

Chcesz być ze mną na bieżąco? Poznawać wszystkie przepisy zanim pojawia się na blogu ? Masz ochotę na codzienną dawke motywacji ? Dołącz od mojej grupy już dziś i ciesz się wszystkim jako pierwszy z dużą dawką motywacji i zdrowego podejścia do życia 🙂

dołącz do mojej grupy