Koła Naukowe

Written by martoszka

Jestem osobą, która nie usiedzi 10 minut w jednym miejscu. Wybierając swoją uczelnie, szukałam gdzie mogę się realizować i robić więcej niż „tylko” studiować. Trafiłam na koła naukowe – (def. organizacja zrzeszająca studentów, której celem jest działalność naukowa i samokształcenie ich członków.) – w praktyce to miejsce, gdzie spotkasz osoby o podobnych zainteresowania, które są działać.

Na pierwszym roku dowiedziałam się o kole naukowym, w którym działam od jednego z wykładowców. Zastanawiałam się, czy nie będzie mnie to za bardzo absorbować, abym mogła wszystko pogodzić. Prowadziłam, wtedy jeszcze swój projekt w akceleratorze, czy mi się udało ? Tak otrzymałam jeszcze większe wsparcie i rady, które wykorzystałam w swoich działaniach. W tym roku było mi mało i wstąpiłam do drugiego koła naukowego. Działa ono w innej sferze, gdzie będę rozwijała się w zupełnie innych działaniach. WIem, że wiele osób na pierwszym roku się trzeba się „wdrożyć”, a dodatkowe działania to „dopiero później”. Jest to wielki błąd i można zmarnować rok na „nie działanie”, czego potem będziecie żałować. Rekrutacja w większości kół (mam nadzieje, że na waszych uczelniach też i post nie powstał za późno) trwa do 17-20 października, w niektórych przypadkach do końca miesiąca.
Przygotowałam 4 powody, dlaczego wstąpić do koła naukowego. Chce rozwiać wasze wątpliwości i mam nadzieję, że zmotywować, do działania.

 1. Poznasz ludzi, którzy mają te same pasuje.

  Koła Naukowe to miejsca, które skupiają ludzi z pasją i chęcią do działania. Lubiących działać i chcących poszerzać swoje umiejętności. Zespół to od kilku do kilkunastu, czasem nawet do kilkudziesięciu osób. Posiadają różne struktury, gdzie znajdziesz miejsce dla siebie.
  Sama działając w Forum Edukacji Biznesowej, poznałam cudownych ludzi z którymi zdziałałam w ostatnim roku naprawdę wiele, spędziliśmy cudowny czas razem pracując i się integrując. Tam zrozumiałam, że największą wartością są ludzie, bo jeśli nie ma dobrej atmosfery, nie zdziałacie za dużo.

 2. Rozwiniesz swoje pasje i staniesz się lepszą wersją siebie

  Najczęścniej jeszcze w praktyce. Koła Naukowe istnieją, po to aby studenci mogli działać w praktyce, robiąc badania, czy organizując spotkania. Są nastawione na działalność otwartą dla szerszego grona, na które mogą przyjść studenci danej uczelni. Drugą stroną są szkolenia wewnętrzne, dzięki którym rozwijacie swoje słabe strony, najczęściej wybieracie takie, które pozwolą Wam jeszcze lepiej działać.

 1. Zrealizujesz ciekawe projekty i poznasz praktyków ze swojej dziedziny

  Zorganizujesz wydarzenia, spotkania, warsztaty, a dzięki nim poznajesz jeszcze więcej osób, a przy tym jest specjalistów z danej dziedziny. Organizującz wydarzenie masz bezpośredni kontakt z tą osobą, najczęściej najpierw mailowo/telefonicznie, a później osobiście na uczelni. Możesz w takich sytuacjach dowiedzieć się znacznie więcej – jesteś z nim/nią sam na sam, w takich relacjach można rozwiać swoje wątpliwości i dowiedzieć się wielu ciekawostek.

 1. Poznasz przyszłych pracodawców i urozmaicisz swoje CV

  Organizujesz wydarzenie, pozyskujesz dane, w każdej z tych sytuacji masz kontakt z firmami, które działają w twoim profilu. Często są one partnerami koła naukowego, bądź dopiero nimi będą. Firmy szukają na uczelniach swoich przyszłych pracowników, najczęściej zgłaszają się do organizacji, ponieważ wiedzą, że tam gromadzą się osoby, które kochają działać i są otwarte. Często bezpośredni kontakt z prezesem danej firmy, np. zapraszając go na wykład, a potem asystowanie mu przy przemowie, pozwoli nawiązać na tyle dobrą relację, że zaproponuje Ci np. staż. Jest to dużo bardziej atrakcyjne niż praca z ogłoszenia, bo najczęściej działasz bezpośrednio pod osobą, która Cie na niego zaprosiła.

@FEB – Forum Edukacji Biznesowej

Mam nadzieję, że nie masz juz wątpliwości i już szukasz informacji o kołach na swoich uczelni !
Jeśli uczysz się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu informacje o rekrutacjach znajdziesz tutaj >>click<<
Osobiście działam w:
FEB – Forum Edukacji Biznesowej
oraz
Koło Naukowe Web Designu

Podoba Ci się co robię i chcesz być ze mną na bieżąco, dołącz do mojej grupy

facebook-group-button

 • Udział w kołach naukowych jest dla mnie niezwykle ważny i przyjemny. 🙂

 • Jakoś nigdy nie mogłam się przekonać do kół naukowych :). Może dlatego, że jednak to, co studiowałam i co było dostępne w kołach, to nie były moje zainteresowania :).

  • Zależy od uczelni i wydziału, szkoda, że nie udało Ci się trafić na coś wartościowego …

 • U nas taki koła naukowe, societies, służą głównie poznawaniu nowych osób. Raczej nie ma sensu o pisaniu o nich w CV, chyba że w dziale hobby i dalsze zainteresowania, lub jeżeli jest się założycielem, skarbnikiem itp. Nie zmienia to faktu, że są naprawdę fajną formą spędzania czasu. Na moim uniwerku jest tego mnóstwo i sama jestem w Microbiology society (bo to mój kierunek), Film Society i Photography Society 😀

  • To u mnie jest zupełnie inaczej, studiuje zarządzanie, taka aktywność na polskich rynku jest mocno promowana, bo jest to możliwość sprawdzenia czy student ma chęci do działania 🙂

 • Wspaniałe wyjaśnienie, dlaczego warto wybrać koła naukowe i zadbać o dalszy rozwój zawodowy. Chętnie dołączam do grupy i liczę na dalsze cenne wskazówki. Na pewno dzięki nim uda mi się rozwinąć w dziedzinie Copywritingu i Pozycjonowania stron internetowych. Uważam się już za eksperta w tej branży i właśnie z tego względu nie zamierzam zatrzymywać się w miejscu.

  • Świetnie mieć kogoś takiego wśród czytelników! Miło mi powitać na grupie! Zaglądam do Ciebie po praktyczne porady 🙂

 • Koła naukowe wspaniale pomagają nam utrwalać wiedzę, zdobywać nowe umiejętności, poznawać ludzi, których pasja zbliżona jest do naszej. Często wybierałam koła, które nie pokrywały się z wybranym przeze mnie zawodem, ale dzięki nim tak wiele rzeczy mogłam się nauczyć. 🙂

  • Idealnie to ujęłaś, dziękuje 🙂

 • Ludziom, którzy faktycznie wiedzą po co znaleźli się na studiach – bardzo przydatne! (tym, którzy jeszcze nie do końca są pewni, być może też;)

  • To prawda, ale jeśli nie jest się zdecydowanym, koła mogą pokazać jak ciekawy jest kierunek na którym studiujesz, albo pokierować Cię jaki powinieneś wybrać 🙂

 • Gratuluję aktywności! Na studiach działałam w kole językoznawczym i też fajnie ten czas wspominam:-)

 • Ciekawy wpis 🙂

 • Ja jestem na II roku i faktycznie przez I rok podchodziłam nieco sceptycznie do swojego kierunku, ale w tym roku postanowiłam się zaangażować w jakąś działalność. A tak w ogóle, to plakat z Twoją twarzą wisi u mnie na wydziale 😉

  • Jak się zaangażujesz idzie 100 razy lepiej 😉
   Fajnie, że udało Ci się znaleść, planuje post o całej kampanii 🙂