Podróż do Bari

Written by martoszka

Mam dla Was kilka praktycznych inforamcji, jeśli planujecie podróż do Bari. Jest to malownicze miasto na południu Włoch, które leży w regionie Apulia. My spędziliśmy tam tydzień, zwiedzając Bari i podróżując po okolicznych miastach- Polignano a Mare i Alberobello. Samo Bari jest wyjątkowe, stare miasto przypomina miasteczko w Toskanii, ale położone nad morzem. Wybierając siię tam pamiętajcie, że temperatura w tej części Włoch jest znacznie wyższa niż na północy. Podróż do Bari jest znacznie tańsza niż do miast położonych na północy Włoch. Za to możecie poczuć tu prawdziwie włoski klimat, który jeszcze nie jest w pełni turystyczny. Sklepy czynne 9-13, a następnie 17-21. Czego nie spotkamy już we Florencji, czy w Mediolanie. Większość restauracji czynnych od 19, znaleźliśmy tylko 2-3 miejsca, gdzie mogliśmy zjeść na lunch coś innego niż lody.

Jak podróżować po Apulii?

Podczas podróży do Bari można wypożyczyć samochód na lotnisku, na pewno to daje największe możliwości zwiedzenia znacznie większej ilości miast i niezależność. My zdecydowaliśmy się na podróżowanie pociągami. Podróż do Bari z lotniska to nie całe 20min i kosztuje to 5€ za osobę. Samo miasto nie jest duże, na spokojnie można pruszać się po nim pieszo. Z miejsca, gdzie mieszkaliśmy do centrum było 700m, a na plaże około 2km. Jeśli nie lubicie/nie możecie dużo chodzić w mieście jeździ sporo autobusów, koszt biletu to 1€. Plansze z trasą nie zawsze są czytelne, ale bardoz pomocni są inni pasażerowie :). Z dworca kolejowego w Bari odjeżdzają pociągi do większości miejsc wartych do zwiedzenia w regionie. Przejazd do Polignano a Mare to koszt ok. 2€ i pociąg jedzie nie wiele ponad 30min. Bilety najłatwiej kupić w automacie na dworcu. Do Alberobello jeżdżą pociągi FSE odjeżdżają z tego samego dworca, ale bilet na nie można kupić jedynie za 10 peronem. Pociąg również odjeżdża z tego miejsca. Jedzie on znacznie dłużej niż do Polignano a Mare, około 90min. Alberobello jest tak malownicze, że naprawdę warto zaplanować go podczas swojej podróży do Bari.

Gdzie jeść w Bari?

Śniadania robiliśmy sobie sami. Było to znacznie łatwiejsze od znalezienia śniadaniowni. W karcie Jérôme Cafè znaleźliśmy śniadania, ale to cudowna kawiarnia o pięknym wystroju również idealnie sprawdzi się na kawę i deser (czy słoną przekąskę). W samym sercu starego miasta na placu Mercantile znajduje się lodziarnia Martinucci miejsce, gdzie zjecie najlepsze lody pistacjowe i deser Pistacino (lody pistacjowe + espresso), dla mnie totalnie wymiata. W tej okolicy wieczorem starsze panie sprzedają jedzenie (mocno skojarzyło mi się to z tajskim street foodem 🙂 ) My spróbowaliśmy smażonej polenty (lokalny przysmak).

Każdego wieczoru jedliśmy kolacje w innym miejscu, ale kilka z nich szczególnie zapadło mi w pamięć. Pizzeria Trattoria Il Rustico, gdzie trafiliśmy ostatniego wieczoru. Warto pojawić się przed 21, po tej godzinie, robi się sporo osób przed wejściem. Obowiązują zapisy, warto przejść osoby w kolejce i zapisać się na listę. Świetne miejsce, gdzie w menu mamy do wyboru tylko dwie pozycje: przystawki + pizza + napój za 10€ i pizza+ napój (piwo, woda, CocaCola) 6€. My zdecydowaliśmy się na pierwszą pozycję i cały stół został zastawiony przystawkami (różne lokalne sery, wędliny i dania). Następnie kelner zapytał, na jaką pizzę mamy ochotę (nie ma menu więc trzeba skomponować samemu). Pizza idealnie wypieczona na cienkim cieście. Na plazza Mercantile, gdzie znajduje się najwięcej restauracji skupionych koło siebie. Jedliśmy w części z nich, ale najlepiej zapadła nam w pamięci  L’Osteria del Borgo Antico. Mega sprawna obsługa i pyszne lokalne smaki. Wyjątkowo smaczna była sałatka z ośmiornicy z mango, ale reszta równie pyszna. Do tego mają idealne tiramisu.

podróż do Bari

Co warto zobaczyć podczas podróży do Bari?

W Bari warto przejść się po starym mieście i zgubić się w bocznych wąskich uliczkach, poczuć klimat miasta, które jest naprawdę wyjątkowe. W bocznych uliczkach nie da się nie zauważyć pootwieranyc drzwi i wielopokoleniowych rodzin siedzących przed nimi. Po drodze znajdziecie wiele katedr i kościołów, które robią wrażenie wyjątkową architekturą. Następnie warto przejść się na plażę Pane e Pomodro, jest niewielka, ale każdy na niej znajdzie miejsce dla siebie.  Wybierając się do Polignano a Mare trzeba zobaczyć  plażę Lama Monachille, gdzie ciężko znaleźć miejsce, aby się położyć. Świetny widok na nią jest ze starego miasta – błądźąc w uliczkach znaleźliśmy balkon, z którego widać całą „zatokę”. Samo centrum tutaj jest znacznie bardziej „białe” i malownicze niż w Bari, ale spotkacie tu znacznie więcje turystów. W Alberobello uwagę przykuwa głównie stare miasto i budynki z dachami w kształcie stożka. Przez jego środek przebiega główna ulica. Znacznie mniej ludzi znajdziecie w części bliżej dworca, warto tam zrobić zdjęcia i pokręcić się pośród ludzi, którzy tam mieszkają i zajmują się rzemiosłem. W drugiej części jest totalnie turystycznie-głównie sklepy z pamiątkami i tłum osób przechodzący w każdą stronę. 

Chcesz być ze mną na bieżąco? Poznawać wszystkie przepisy zanim pojawia się na blogu ? Masz ochotę na codzienną dawke motywacji ? Dołącz od mojej grupy już dziś i ciesz się wszystkim jako pierwszy z dużą dawką motywacji i zdrowego podejścia do życia 🙂