Jak zaplanowałam podróż do Chin

Written by martoszka

Chciałabym przybliżyć moją podróż do Chin. W tym poście przeczytacie o kosztach, jak i o tym jak to się stało, że pojechałyśmy w to miejsce. Znacznie bardziej poznacie wyjazd od strony organizacyjnej. Kocham podróżować, a dzisiaj jeszcze nie zarabiam „kokosów”, a zwiedzam świat. Jak jest to możliwe? Szukam, szukam i jeszcze raz szukam – perełek, które pozwolą mi zobaczyć ciekawe miejsca bez mocnego naginania budżetu. Zanim wzgębisz się naprawdę za lekturę, poświęć dwie minuty i pozwól zabrać się na chwile do Chin. Poczujesz klimat i napewno przybliży Ci, to co przeczytasz dalej.

Jak to się stało, że zdecydowałam się na podróż do Chin?

Jak wiecie kocham podróżować, odwiedziłam wiele miejsc w Europie, a teraz rozkochałam się w Azji. Codziennie przeglądam wiele ofert biur podróży (najczęściej na wakacje.pl), jak i linii lotniczych (głównie skyscanner). Wyszukuje tam „perełek” czyli ofert w najlepszej cenie. Moja podróż do Chin, a dokładnie do Pekinu – była taką perełką! Szukając ofert na wakacje, znalazłam informację o promocji na wyjazdy do Pekinu. Cena była tak atrakcyjna, że długo zastanawiałam się, czy nie jest to fejk. Po sprawdzeniu biura podróży i upewnieniu się telefonicznie okazało się, że jest to prawdziwa oferta, w super promocyjnej cenie. Czasu do wyjazdu było całkiem sporo, więc po rezerwacji odliczałam dni niecierpliwiąc się.

podróż do chin

Jaki jest koszt takiego wyjazdu?

Zwykle wycieczki w szczycie sezonu są w wysokiej cenie i ciężko złapać tzn. „perełkę” (choć nie mówię, że się nie zdarza!). My zdecydowałyśmy się na termin mocno przed sezonem (pojechałam z moją mama), do tego prognozy temperatury w dniu wykupienia wycieczki oscylowały około 0 st. C (co na początku trochę nas odstraszyło, ale po chwili doszłyśmy do wniosku, że po prostu zabieramy ciepłe rzeczy i jedziemy!). Taki termin ma za to swoje plusy jak niska cena, oraz mniejsza ilość turystów.

podróż do chin koszty
Za to minusem napewno jest niepewna pogoda, czy brak dostępu do wszystkich atrakcji. W naszym przypadku pogoda totalnie się nie sprawdziła, przez większość wyjazdu było ponad 13 st.C, a wszystkie miejsca jakie odwiedziłyśmy były otwarte – w tym terminie głównie Chińczycy podróżują po swoim kraju i dlatego otwarte jest wszystko. Koszt takiej wycieczki to 2600zł+ 160$ na osobę. Czemu uważam, że to tanio? Sam przelot do Chin to koszt około 2000 zł, do tego nocleg min. 1000 zł. Nie mówiąc już o kosztach transportu czy jedzenia. Wszystko tak naprawdę miałyśmy w cenie, a na miejscu byłyśmy 7 dni, licząc z podróżą 10. Czyli średnio koszt pobytu na dzień z wliczeniem biletów wstępu to ok 325 zł. Szczerze, tyle samo wydałam na wakacje w Grecji. Jeśli chodzi o to co zobaczyłam jest nie do porównania!

podróż do chin

Jakie koszty są na miejscu?

Dzięki temu, że miałyśmy wszystko zorganizowane nie musiałyśmy sie martwić o transport, nie jest on na miejscu też bardzo drogi. Jednorazowy przejazd metrem do 5 stacji to koszt 3¥ (czyli jakies 1,7zł). Metro to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o korki to są ogromne. W godzinach szczytu przejazd przez miasto graniczy z cudem (trwa nawet kilka godzin).  Jedzenie jest bardzo tanie, jedno danie bezmięsne to ok 12¥ (czyli jakies 8zł), mięsne ok. 45¥ (czyli 25zł), do każdego dania jest ryż podany w cenie, bądź jest w cenie 3¥. Relatywnie drogie są bilety wstępu, a tak naprawdę w każdym miejscu za wstęp trzeba zapłacić – parki, świątynie itd. Koszt wszystkich wejść to ok. 160$ na cały wyjazd – zobaczyliśmy tak naprawdę wszystko a nawet więcej. Jedyną bardzo droga (względem reszty rzeczy) jest kawa, kosz to min. 30¥ czyli ok. 18 zł.

podróż do chin koszt

Co warto zobaczyć?

Poświęciłam temu cały wpis. Podczas siedmiu dni na miejscu zwiedziłam naprawdę dużo,a zarazem udało mi się zweryfikować, co naprawdę warto zobaczyć. O tym przeczytasz TUTAJ

Jakie pamiątki przywieść z podróży do Chin?

Napewno warto zakupić ja na Pearl Market, bądź w bocznych uliczkach z tzn. chińszczyzną (taką jak znamy w Europie). Nie oszukujmy się pamiątki są produkowane masowo, nie warto przepłacać w 90% miejsc dostaniemy to samo, ale w różnych cenach. W Pearl Market warto brać więcej u jednego sprzedawcy, najlepiej tej samej kategorii produktu, cena będzie zupełnie inna. Co konkretnie przywieść z Chin? Jednawne szaliki i husty, wszystko z pandą (breloczki, pluszaki, czy długopisy imitujące bambus). Nie można zapomnieć o pysznej zielonej (najlepiej jaśminowej) herbacie, również słyną z dojrzewających Rooibos. Czerwone breloczki z „supłem” (Zhongguo Jie)  jest to chiński symbol, który daje się w prezencie życząc osobie zdrowia i radości. Polecam popróbować lokalnych słodkości, oraz przywieść sobie suszone owoce – wybór jest naprawdę ogromny, a Chińczycy je uwielbiają. Najbardziej charakterystyczne to śliwka i wiśnia, ja osobiście polecam jeszcze liczi i chińską gruszkę.

Podsumowanie kosztów

Wycieczka z biura Ecco Travel (podczas promocji) – 2690 zł
Koszt wejść – 168$
Dodatkowe jedzenie / picie – ok. 50$
Pamiątki ok. 30$
Całość ok. 3700 zł za osobę za 9 dni w tym 7 na miejscu

podróż do chin koszt
Osobiście uważam, że to naprawdę nie dużo biorąc pod uwagę miejsca gdzie spaliśmy, tego ile zwiedziliśmy, oraz tego, że lot był bezpośredni – nie tanimi liniami – Polskimi Liniami Lot.  Jakie jest Wasze zdanie?

Chcesz być ze mną na bieżąco? Poznawać wszystkie przepisy zanim pojawia się na blogu ? Masz ochotę na codzienną dawke motywacji ? Dołącz od mojej grupy już dziś i ciesz się wszystkim jako pierwszy z dużą dawką motywacji i zdrowego podejścia do życia 🙂